24 Hours in Wroclaw
volný víkend a chuť někam vyrazit? jen vám dochází nápady kam? dejte šanci Wroclawi! svými malebnými zákoutími vás rozhodně nezklame a lidovými cenami nezruinuje. věřte mi, tyto Benátky severu si vás získají stejně, jako si získaly nás. 


co vidět ?

 • Mostek Czarownic Můstek čarodějnic - propojuje 2 věže kostela sv. Máří Magdalény. legenda praví, že za soumraku se na můstku ukazovaly kajícné duše. jiná verze zase říká, že to byly duše ješitných žen a dívek, které trávily svůj život na zábavách a koketováním namísto výchovy dětí a péče o domácnost. ať už to bylo jakkoli, jisté je, že výška 45 metrů nad zemí nabízí fantastický výhled 
 • karuzela v parku Staromiejski - 3 minuty jízdy na bílém koníku pro lepší den. povinně!
 • Ostrów Tumski mosty - po Benátkách a Amsterdamu má město jedno z největších množství mostů, lávek, můstků. Most Grunwaldzki je turistickým symbolem. za nejznámější je však považován Most Tumski – most visacích zámků, most lásky. a nejstarším je Most Piaskowy z roku 1845. Dómský ostrov (přestože od roku 1824 se po zasypání ramena Odry o ostrov nejedná) je dle archeologických nálezů nejdéle osídlenou částí města s monumentálními sakrálními skvosty. za pozornost bezesporu stojí katedrála sv. Jana Křtitele a katedrála sv. Kříže
 • Hala Targowa  - jen málokde se vám podaří nasát skutečně autentickou atmosféru jako na místních tržištích. tahle je mimochodem zajímavá také pro své architektonické řešení (parabolické železobetonové klenby byly ve své době zcela výjimečným projektem evropského významu). otevřeno je každý boží den mimo neděle od 8:00 do 18:30, v sobotu pak do 15:00.
 • Rynek - místní Staromák. toto hlavní náměstí je 175 m široké a 212 m dlouhé a je jedním z největších v Evropě. nepřehlédnutelnou dominantou je zdejší radnice. ta je považována za perlu gotické architektury a v jejím sklepení můžete navštívit nejstarší restauraci v Evropě – Świdnickou pivnici (Piwnica Świdnicka). pivu tu holdoval Goethe i Chopin.
 • Ogród Japoński / japonská zahrada - protože zahrada je vždycky dobrý nápad, žeano.
 • Hala Stulecia / Hala Století - řazena k největším architektonickým úspěchům minulého století. hala byla slavnostně otevřena roku 1913 ku příležitosti 1oo. výročí Bitvy u Lipska. V současné době se zde konají konference, výstavy, kongresy a řada dalších kulturních i sportovních akcí.


na co se připravit ?

 • night life - ve Wroclawi je noc stále mladá. i když už třeba svítá.
 • Wrocławskie krasnale - ať se kouknete, kam se kouknete, všude tu narazíte na trpaslíky. byly vytvořeni v rámci odkazu na protikomunistické nové kulturní hnutí v 80. letech 20. století, jehož členové tančili po náměstích, oblečeni jako trpaslíci do oranžové barvy. hnutí bylo pojmenováno jako „Oranžová alternativa“. oranžová barva se tak stala symbolem odporu proti rudé komunistické a žluté papežské. dodnes existují hledači a mapovači trpaslíků. v krámcích se suvenýry si můžete koupit mapu, kde jsou trpaslíci vyznačeni a vy je tak můžete během procházky městem hledat. a že to dá někdy opravdu kus práce!
 • pověstná polská srdečnost - snad to bylo dáno i tím, že nám dělali společnost naši čtyřnozí přátelé, ale ještě se mi nestalo, že by se se mnou dal do řeči takřka každý (!), koho jsme na ulici potkali
 • nezaměnitelná atmosféra - Wroclaw je poměrně multikulturní, což se promítlo nejen do celkového vzhledu města, ale i kulturního života. mísí se tu německé, židovské i polské kulturní dědictví a právě to činí toto město jedinečným. 


kde jíst ?

 • Zupa - neboť polévka je grunt ! v tomto malinkém baru si navíc můžete vybrat z polévkového menu, které je rozděleno do tří kategorií: polévky s masem, vege a semi-vege. nečekejte však tradiční polské záležitosti, ale moderně a nápaditě pojaté receptury. v letních měsících si sem rozhodně skočte na chłodnik - studenou zeleninová polévku na smetanovém základě. a od 17:30 je 50% sleva na vše!
 • Nadwaga - od Rynku co by kamenem dohodil najdete ráj chutí. podávají se tu tradiční polská a slezská jídla – od pirohů, řízků, gołąbků přes tradiční polské polévky jako žurek a baršč, až po kluski śłąskie (menší noky z bramborového těsta). za barem pracují živelné kuchařky, které vám ihned poradí, co si máte dát a kam si sednout. zde prožijete nefalšovanou atmosféru polské jídelny a naleznete více tradičních polských jídel než v drahých restauracích na Rynku, které lákají na polskou kuchyni. a pirohy si tu určitě objednejte s kompotem, který se v Polsku nejí, ale pije. a nemusíte se bát - na své si přijdou i vegani. v nabídce mají asi šest druhů pestrobarevných salátů, které si můžete naservírovat dle libosti na jeden obrovský talíř, který vás v přepočtu vyjde na méně než 5o korun!
 • Malarska - vizuálně atraktivní podnik pro případ, že si budete chtít krapet vyhodit z kopejtka


Komentáře

Oblíbené příspěvky